כתיבה שיווקית

עבור מי שאינו ניחן בכישרון טבעי ללימוד שפות חדשות, תהליך הלמידה של שפה זרה עלול להיראות כמשימה בלתי אפשרית. אך, בניגוד לדעה הרווחת, שפה ניתן ללמוד בכל גיל ובכל עת. דווקא בגיל מבוגר, לימוד של שפה חדשה עשוי לסייע בפיתוחן של היכולות הקוגניטיביות ובמניעת התפתחותן של מחלות דמנציה שונות. לימוד שפה חדשה מאפשר גם להרחיב את אפשרויות התעסוקה וחושף בפני האדם דרך חשיבה חדשה. מי שכל היתרונות הללו שכנעו אותו ובכל זאת הוא עוד חושש – כדאי שיקרא את המאמר הבא על תהליך הלמידה של שפות חדשות.   

קודם כל – סקרנות טבעית

ללמוד שפה חדשה משמעותה ללמוד תרבות חדשה. כל שפה מכילה בתוכה את המטען ההיסטורי העשיר שלה, ואת הסיפור הייחודי של התפתחותה. על כן, כאשר בוחרים ללמוד שפה חדשה, כדאי להתחיל בשפה שהתרבות שלה מסקרנת את הלומד. מי שמתעניין לדוגמה בהיסטוריה של אירופה, כדאי שיבחר בשפה אירופית, וכך תתאפשר לו גם הצצה לעולם תוכן המעניין אותו. אפשרות נוספת היא לבחור בשפה שהלימוד שלה הוא רלוונטי ונחוץ לחיי היומיום של הלומד ולמטרות שהוא מעוניין להשיג. אלו שמתכננים לדוגמה לצאת לטיול בדרום אמריקה יכולים ללמוד את השפה הספרדית, בדגש על הניב המדובר באותו האזור. לעומת זאת, סטודנט לקולנוע המתמקד בלימודיו בסרטים שהופקו בצרפת, כדאי שיבחר בשפה הצרפתית. כך, כאשר לימוד השפה מקושר למטרות ולתחומים אחרים בחייו של האדם, תהיה לו מוטיבציה רבה יותר להתקדם בלימודיו.

אין דרך אחת בלבד

עיקרון שעשוי לסייע לכל מי שמנסה ללמוד שפה חדשה, הוא שאין בנמצא דרך אחת בלבד ללימוד של שפה חדשה. כל אחד חושב מעט אחרת וקולט מידע חדש בצורה שונה, ועל כן אין סיבה לדבוק בשיטה זו או אחרת ללימוד שפה. יש מי שכדי ללמוד שפה חדשה נדרש לשמוע את היגויה, ומי אחרים שמעדיפים דווקא ללמוד שפה חדשה באמצעות טקסט כתוב. אופן הלימוד מושפע גם מהמטרה שבלימוד השפה החדשה. מי שלמשל נדרש ללמוד שפה חדשה רק על מנת שיוכל לנהל דו שיח, אין צורך כי ילמד בהכרח כיצד לקרוא ולכתוב אותה. לעומת זאת, העוסקים בתחומים כגון תרגום מקצועי, יצטרכו ללמוד באופן מעמיק את כל כללי השפה הכתובה ויהיה עליהם לשלוט גם בקריאת השפה הזרה באופן מלא. כך או כך, כל אדם הלומד שפה חדשה יכול כמובן לנסות מספר דרכים שונות עד למציאת שיטת הלימוד המתאימה לו ביותר.

לומדים את הבסיס

קיימות כאמור דרכים שונות ללימוד של שפה חדשה, אך במיוחד העוסקים בתחומים מקצועיים כמו לוקליזציה של טקסט כתוב, יידרשו ללמוד את השפה באופן יסודי ומעמיק. לשם כך יש לרכוש קודם כל את היסודות של כל שפה ושפה. לומד השפה צריך להכיר קודם כל את העקרונות העומדים בבסיסה של השפה, את הדקדוק ואת התחביר שלה. לאחר לימוד כללים בסיסיים אלו ניתן יהיה להתקדם ולהרחיב את הידע בדקויות השפה השונות. בשפה העברית למשל ניתן לסדר את חלקי המשפט בצורות רבות. אפשר למשל לומר: "אני שמח לראות אותך" ואפשר גם לבחור באפשרות: "שמח אני לראות אותך". זהו אותו משפט, אך דובר השפה ישתמש בדרך כלל באפשרות הראשונה, ולא באפשרות השנייה, שהיא ספרותית וגבוהה יותר. כך לכל שפה כללי התחביר והדקדוק שלה, הזמנים שבהם היא עושה שימוש, כללי צירוף המילים זו לזו וכללי השימוש במילות הקישור והיחס. מומלץ כי המתחיל ללמוד שפה חדשה ילמד קודם כל את הזמנים הקלים ואת הכללים הפשוטים, ורק לאחר מכן יתפנה ללמוד את החלקים המורכבים יותר.

תרגול, תרגול, תרגול והתמדה

החלק שהוא אולי הקשה ביותר בלימודה של כל שפה חדשה, ולמעשה בכל תהליך לימוד שהוא, הוא נושא ההתמדה. רבים מתחילים בלימוד השפה בהתלהבות יתרה, אך זו שוככת ככל שחולף הזמן, וכך היסודות שכבר נלמדו והופנמו נשכחים מהר. שפה שהדובר אינו עושה בה שימוש תדיר, סופה שתישכח מפאת חוסר שימוש. על כן, כדי ללמוד שפה ולשמר את הידע שנרכש בעמל רב, חשוב לעשות בה שימוש באופן סדיר, ולתרגל את החומר שכבר נלמד. לשם השגתה של מטרה זו, צריך הלומד לשאול את עצמו האם הוא מסוגל להתמיד במסגרת של לימוד עצמי. אנשים רבים בוחרים ללמוד שפה זרה דווקא באמצעות קבוצות לימוד שונות, משום שבאופן זה נשמרת מסגרת לימוד קבועה המקלה עליהם להמשיך ולהתמיד בלימודיהם. אחרים בוחרים בשילוב בין למידה עצמאית לבין למידה בקבוצות או למידה באמצעות שיעורים פרטיים. גם במקרה זה, חשוב שהלומד יבחר בדרך הנוחה לו ביותר, ובלבד שהיא תהיה האפקטיבית ביותר לצורך המטרה.

רב לשוניות

תהליך הרכישה של שפה חדשה הוא כאמור לא פשוט, אך יש גם חדשות טובות – לאחר שכבר שהלומד כבר רכש שפה זרה אחת, יהיה לו קל הרבה יותר ללמוד שפה זרה אחרת. לימודה של שפה חדשה מאפשר למוח האנושי להתרגל למערכות חשיבה שונות, לצלילים שונים, לחלוקה שונה של ההברות ושל המילים ועל כן כך גדלה בהתאם רמת הגמישות שלו והיכולת שלו לקלוט שפות חדשות. לאחר שמסתיים תהליך הלמידה של שפה זרה, הלימוד של השפה הבאה יהיה כבר מהיר יותר והקשיים יהיה פחות משמעותיים. על כן, מומלץ להתחיל בלימוד של שפה קלה יחסית, ולאחר שלומדים את עיקריה, ניתן להתקדם וללמוד שפה מורכבת יותר. כך למשל, כדאי להתחיל ללמוד את השפה הספרדית שנחשבת בעיני רבים לשפה שאינה קשה, ורק בהמשך לעבור ללמוד את השפה הצרפתית שהיא מורכבת הרבה יותר.

לימוד שפות חדשות היא הרפתקה יוצאת דופן המפתחת את יכולות החשיבה של האדם והמאפשרת לו להכיר דרכי חשיבה מגוונות. שני העקרונות המרכזיים הם לבחור בשפה המעניינת את הלומד ולהתמיד בלימוד. בהצלחה!

 

Open chat

Log in with your credentials

Forgot your details?