אחת הדעות הרווחות בציבור שרבים מקבלים אותן כעובדות מוגמרות היא שילדים לומדים שפות במהירות רבה יותר מאשר מבוגרים. דעה זו נשענת על האמונה לפיה המוח של הילד הוא גמיש הרבה יותר ממוחו הנוקשה של המבוגר, ועל כן מאמץ בקלות מבנה של שפה חדשה. אך במבחן המציאות אנו רואים כי גם לילדים לוקח כמה שנים לרכוש שליטה בשפת האם, כשבדרך אנחנו נהנים מהשגיאות החמודות שלהם. למעשה, ישנן סיבות רבות שבגינן דווקא מבוגרים יהיו מוכשרים יותר לרכישת שפות חדשות.

הבנת אופן פעולתה של השפה

כאשר פעוטות וילדים לומדים שפת אם או שפה חדשה הם אינם מבינים בהכרח את החוקים העומדים ביסודה. גם כאשר הם מפנימים את המבנה הדקדוקי של השפה נדרש להם זמן נוסף על מנת להבין את המקרים החריגים שבהם השפה סוטה מן המבנה הזה. מבוגרים שכבר דוברים שפת אם, ולמדו אולי שפה נוספת ממודעים לקיומו של מבנה תחבירי האופייני לשפה, ועל כן כאשר ילמדו שפה חדשה, הם ינסו לאתר את המבנה התחבירי שלה ואת תפקידי חלקי המשפט. הם גם יהיו מודעים למבנים יוצאי דופן הקיימים בשפה, ויצפו להם. אמנם תרגום שפות אינו עניין פשוט בהכרח, אך המשפטים בשפה בנויים באותו האופן  – נושא, נשוא, מושא, ומבוגרים מודעים לכך ועושים שימוש ביידע זה בעת שהם לומדים שפה חדשה.

ציפיות שונות

לכאורה נראה שילדים רוכשים שפה חדשה במהירות, אך חשוב לזכור כי הציפייה מילדים היא מראש נמוכה יחסית. אנו מצפים מילדים שידעו לומר משפטים פשוטים ובסיסיים כגון: "אני רוצה אוכל". אותם משפטים ניתן למצוא בכל שיחון ממוצע שרוכשים לפי נסיעה לחו"ל ושבו ניתן למצוא משפטים כגון: "איפה השירותים" ו-"כמה זה עולה". ממבוגרים לעומת זאת אנו מצפים למשפטים מורכבים ומופשטים. ממבוגרים גם מצופה חשיבה ברמה גבוהה יותר, ויכולת תרגום גבוהה יותר. על כן, ייתכן כי בשל הרמה הנמוכה יחסית המצופה מילדים, אנו תופסים את כישורי השפה שלהם כגבוהים יותר.

זמינות למשאבים

בשלב מסוים ילדים מפנימים את העובדה כי על מנת להשיג את מה שהם רוצים הם צריכים ללמוד להביע את עצמם. על כן, הם רוכשים את השפה באמצעות אינטראקציה עם חברי משפחה אחרים. מבוגרים לעומת זאת לומדים שפה זרה  בשל רצון אקטיבי לרכוש אותה. לכן, עומדים לרשות המבוגרים משאבים רבים שאינם זמינים לילדים. אדם מבוגר יכול להירשם לשיעורי שפה, להשתתף בקבוצות דיון המתרגלות אותה לקרוא על התרבות של השפה, גורם שיתכן ויסייע לו להבין אותה. כלומר, בניגוד לילדים, האדם המבוגר עושה מאמץ מודע כדי ללמוד את השפה ולהבין אותה.

לסיכום

גם מבוגרים וגם ילדים מסוגלים לרכוש שפה חדשה. לילדים אין ברירה אלא לרכוש את שפת האם – אחרת לא יבינו אותם. ייתכן כי על מנת לרכוש שפה חדשה ולדבר בה באופן שוטף שיאפשר לנו תרגום ברור ומהיר בין השפות, עלינו רק למצוא את התמריץ הנכון.

Open chat

Log in with your credentials

Forgot your details?