2 מחשבים מדברים בינהם

בשנות ה-80 ושנות-90 של המאה ה-20 נפל דבר. באותה התקופה הכבלים טרם נכנסו לשימוש רחב היקף, ולרשות הציבור לא עמדו שירותי נטפליקס וסטרימינג. גם רשת האינטרנט עוד לא הייתה בשימוש, ועל כן משפחות רבות ברחבי הארץ צפו בשידור הציבורי שכלל אפשרויות מוגבלות בלבד. כך ארע שהטלנובלה הפכה להיות אמצעי הבידור העיקרי בשעות הערב וזכתה באחוזי רייטינג שהיום כל ערוץ ציבורי יכול רק לחלום עליו. אך מלבד הנאה, הטלנובלה סיפקה הזדמנות מצוינת ללמוד שפה חדשה.  

שגעון הטלנובלות

הרבה לפני שמשחקי הכס היו להיט, אחד הז'אנרים המצליחים ביותר היה אופרת הסבון (Soap Opera), שנקראה כך משום שבמסגרת השידורים שולבו גם פרסומות לסבון ולאבקת כביסה. בניגוד לסדרות הקיימות היום, אופרות הסבון לא היו מוגבלות במספר העונות שלהן, ונקודת ההנחה הייתה כי הן ימשיכו עד קץ ימים. על כן סדרות מסוג זה היו מאופיינות במלודרמה רומנטית בלתי נגמרת, והן סיפקו פרנסה טובה לשחקנים שהזדקנו ביחד איתה. הטלנובלה גם היא סוג של אופרת סבון, אך לרוב מספר הפרקים שלה יהיה מוגדר מראש והיא בדרך כלל תסתיים כשגיבור הסדרה חובק בהתרגשות את הגיבורה על אף כל המכשולים שעמדו בדרכם. מכיוון שסיפורי אהבה תמיד היו פופולריים, גם הטלנובלה הצליחה מאוד בישראל, ואחת הראשונות והידועות שבהן (טופזיו) הפכה להיות מקור ההשראה למערכון של זהו זה (חפשו זהו זה – טופסיו). טלנובלות אלו היו מענגות דווקא משום שסופן היה ידוע מראש, ודווקא משום שהשחקנים היו פעמים רבות אותם השחקנים. אך לצד ההנאה הרבה מהעלילה, מהצעקות הדרמטיות (פורקה?!) ומסיפור האהבה, למדו הצופים לאהוב את השפה הספרדית, וחלקם אפילו למדו לדבר בה.

לימוד ראשוני של השפה

חוקרים רבים ניסו במהלך השנים להבין כיצד בני אדם רוכשים שפה. ככל הנראה התינוק נולד עם היכולת הפיזיולוגית והקוגניטיבית ללמוד שפה, אך ללא החשיפה, לא ניתן יהיה לממש את הפוטנציאל הזה. תינוק שאך זה נולד אינו יודע אומנם את שפת האם, אך הוא לומד בהדרגה לזהות את ההברות את הצלילים ואת אופייה של השפה. רק בהמשך, בין גיל שנה לגיל שנה וחצי, לומד התינוק להגות מילים ראשונות ולקשר בין המילה לבין משמעותה בעולם האמיתי. בשלב זה, התינוק "יבלע" חלק מן ההברות וישבש את ביטוי המילה. בגיל שנה וחצי-שנתיים אוצר המילים יגדל, אך פעמים רבות יהיו חסרות מילות קישור, וגם ייתכן כי הילד יתקשה להבין מתי מילה אחת מתחילה ומתי היא מסתיימת. כך לדוגמה ילדים רבים ייראו בצירוף "יום הולדת" או "סוף שבוע" כמילה אחת. בגיל 3 עד 4 הילד כבר רכש אוצר מילים רחב והוא מפנים בהדרגה גם את המבנה הדקדוקי של השפה. כעת הוא כבר יודע להרכיב משפטים תקניים ומלאים, והתקשורת איתו קלה הרבה יותר. כשהילד בן שש, לקראת העלייה לכיתה א', הוא כבר דובר את השפה היטב, ולמעט טעויות מצחיקות פה ושם, יודע לנהל שיחה רציפה וברורה. כפי שניתן לראות, לימוד שפה באופן זה נשען על התנסות בלבד, על דיבור ועל תקשורת עם הסביבה, וגם היום שיחה נחשבת לאחת השיטות האפקטיביות ביותר ללימוד של שפה חדשה.

ספרדית בקלות

הטלנובלות הספרדיות והדרום אמריקאיות כללו אומנם כתוביות בעברית, אך לצופים היה קשה להתעלם מהניגון של השפה ומהצלילים הדרמטיים שלה. על כן, במהלך הצפייה בפרקים רבים החלו ללמוד את השפה, והקלה עליהם העובדה כי השפה הספרדית נחשבת לקלה יחסית ללימוד. אוצר המילים הוא אומנם רחב, אך הוא לרוב חוזר על עצמו ואין שימוש במילים נרדפות רבות, מה שהקל את ההבנה של דברי השחקנים בסדרה. גם כללי הדקדוק הם פשוטים יחסית, ולרוב מי שמתחיל ללמוד ספרדית או תרגום ספרדית, יגלה כי הרכבת המשפט היא פשוטה בדרך כלל. בספרדית קיימים כללים דקדוקיים ברורים ופשוטים, ונטייתה של השפה היא להיצמד אליהם. לעתים ישנם חריגים כמובן, אך הם אינם מרובים, ודוברי עברית לא יתקשו בדרך כלל ללמוד אותם. לימוד השפה הספרדית מתוך הטלנובלות הוא התחלה טובה, אך אין בו די כדי ללמוד את השפה הספרדית על בוריה. בנוסף על כך, על מנת לשמר את הידע שנרכש חשוב כמובן לעשות שימוש בשפה ולהמשיך לשוחח בה. על כן, לאורך השנים, במיוחד בתקופה שבה שיגעון הטלנובלות היה בשיאו, קמו קבוצות למידה רבות שהתמקדו בשפה המדוברת, והציעו ללמד את השפה המדובר בסדרות האהודות. כיום מספרן של קבוצות אלו מועט יחסית, אך לימוד השפה הספרדית הוא עדיין פופולרי ורבים בוחרים בו.

הצעד הבא

לימוד השפה המדוברת הוא התחלה מצוינת, אך מי שרוצה ללמוד תרגום לספרדית ולעסוק בתחום, נדרש כמובן ללמוד את השפה הכתובה. גם כאן, יש לציין כי רכישת השפה הכתובה נחשבת לקלה יחסית לשפות אחרות כמו צרפתית, גרמנית או אפילו אנגלית. מי שלומד לכתוב בספרדית, יגלה כי בניגוד לשפות אחרות אין אותיות נחות שלא הוגים אותן. כך הקריאה בטקסט הכתוב בשפה הספרדית הופך לקל הרבה יותר, ואם נדרשים לתמלל שיחה מוקלטת או כל טקסט מוקלט אחר, המלאכה פשוטה יחסית. בספרדית גם קיימות אותיות עזר וניקוד עזר המופיע מעל האותיות והמשפיע על הגייתן. כך ניתן לדעת מהי דרך הביטוי המדויקת של כל אות ושל כל מילה וכל הנדרש הוא ללמוד היטב את השפה ולשנן את הכללים. כמו כל שפה חדשה, גם במקרה זה תהליך הלמיד הוא הדרגתי, ומומלץ להתחיל מטקסטים פשוטים יחסית (מתוך ספרי לימוד למתחילים) ולהתקדם לטקסטים מורכבים יותר. בהמשך, לימוד השפה הכתובה יכול גם להתבצע בעזרת אמצעי התקשורת והעיתונות הכתובה, וכך ניתן יהיה גם ללמוד על תרבותן של האומות הדוברות את השפה הספרדית. בהצלחה!

Open chat

Log in with your credentials

Forgot your details?