ידיים מחזיקות כדורים

אם תשאלו את הבריטי הממוצע סביר להניח שהוא יגיד לכם שאמריקאים אינם מדברים אנגלית. ואכן, פעמים רבות מעדיפה חברת תרגום את האנגלית הבריטית בטענה שמדובר בתרגום מקצועי יותר, הקרוב יותר לשפה האנגלית ה"אמיתית", כפי שנועדנו לדבר אותה. אך השפה היא כידוע משתנה ודינמית, והאם יש דבר כזה השפה כפי שנועדנו לדבר אותה?. האנגלית הפכה לשפה בינלאומית המשמשת אותנו בחיי היום יום, אך למעשה כל מדינה דוברת אנגלית – בין אם זה אנגליה, ארצות הברית או אוסטרליה – דוברת אנגלית קצת שונה. אז איזו אנגלית בעצם שולטת בעולם?

שליטה עולמית

השאלה איזו שפה היא השפה השולטת היא כמובן לא עניין לשוני גרידא. מאחורי הקלעים נמצאת השאלה החשובה באמת והיא מי שולט בעולם. השפה כידוע אינה כלי נטרלי, אלא היא קובעת את תפיסת העולם של הדובר בה, ואת האופן שבו הוא רואה ומפרש את מה שקורה סביבו. מבחינה היסטורית ידוע כי בריטניה שלטה וכבשה שטחים רבים ותרבויות רבות באסיה, באמריקה ובאפריקה – ובהם ניכרת עדיין השפעתה. ייתכן שיש אזרחים בריטים שעדיין רואים באמריקה כקולוניה, אך האמריקאים המשיכו הלאה וגם הם מצידם משוכנעים כי העולם שייך להם.

אנגלית בריטית כשפה שניה

באירופה, מי שבוחר ללמוד אנגלית כשפה שנייה לומד למעשה אנגלית בריטית. אין מדובר בעובדה מפתיעה, שכן הקרבה הגיאוגרפית והקשרים התרבותיים והפוליטיים מסבירים אותה היטב. גם אם מרחיקים עד ליבשות אחרות – נמצא כי השפה הנלמדת היא האנגלית הבריטית. הדבר נכון למשל להודו, הונג קונג ופקיסטן. גם מדינות דוברות אנגלית כגון אוסטרליה וקנדה הושפעו הרבה יותר מהאנגלית הבריטית, והן מהוות דוגמאות נוספות לעליונות השפתית שלה.

אנגלית אמריקאית

את האנגלית האמריקאית לא ניתן לנתק מהמשמעות התרבותית-גלובלית שלה. אמריקה מוכרת היום כמעצמה והיא שולטת בשווקים רבים וזוקפת לזכותה הישגים טכנולוגיים מגוונים. מלבד זאת יש לה כמובן השפעה תרבותית עצומה. התוכן שאנחנו צורכים, התקשורת, הסרטים וסדרות הטלוויזיה מיוצרים בחלקם הגדול בארצות הברית. כל אלו מותירים את חותמם על השפה ומשפיעים על השימוש בה ועל המשמעות התרבותית שלה.

אז מי שולט באמת

תהליך רכישת השפה מושפע כאמור מהגיאוגרפיה. מדינות אירופיות לומדת את האנגלית הבריטית, אך באמריקה הלטינית, בשל הקרבה לארצות הברית, שולטת האנגלית האמריקאית. במקרים אלו אין מדובר רק לימוד שפה אלא בהפנמת התרבות. רבים באמריקה הלטינית  מעוניינים להגר לארצות הברית ועל כן לצד השפה משתדלים לרכוש את המנהגים התרבותיים של אמריקה. אז מי "מנצח" בשורה התחתונה? עד לא מזמן נחשבה האנגלית הבריטית לשפה הנכונה והאיכותית שבה יש לדבר, אך נראה כי לאחר שנים ארוכות חל שינוי וכיום נודעת לאנגלית האמריקאית השפעה גדלה והולכת. אין ספק כי בזכות התרבות האמריקאית, הופכת השפה שלה להיות מדוברת הרבה יותר.

 

 

Open chat

Log in with your credentials

Forgot your details?